win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 85

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Πάντα είχα μια απορία πάνω στη μικροκλίμακα των πειραματικών δομικών μοντέλων.
    Στο πείραμα που έκανα το μοντέλο ήταν της κλίμακας 1 προς 7,14 και είχε επιτάχυνση 1,8 g πραγματικού σεισμού.
    Ποτέ δεν μπόρεσα να υπολογίσω ή να βρω κάποιο άρθρο να διαβάσω ώστε να βρω κατά πόσο
    μεγαλύτερη του 1,8 g είναι είναι η επιτάχυνση λόγο της μικροκλίμακας του μοντέλου. Κάθε βοήθεια θα μου ήταν ανεκτίμητη.
    Οι μετατοπίσεις δεν ήταν μόνο κατά μία κατεύθυνση αλλά περισσότερες και αυτές τις άλλες μετατοπίσεις δεν τις έχω μετρήσει. Το πέρα δώθε που έκανε το μοντέλο δεν ήταν οριζόντια μετατόπιση ( όπως μετρήθηκε ) αλλά γινόταν πάνω σε μια ημιτονοειδής καμπύλη δηλαδή η κίνηση γινόταν πάνω σε μία ακτίνα κύκλου.
    Ακόμα ο άξονας που στήριζε την σεισμική τράπεζα και μετατοπιζόταν μέσα σε ένα ( Π ) ήταν μικρότερος από το ( Π ) κατά το 1/3 Αυτό έδωσε την δυνατότητα να υπάρχουν και κατακόρυφες κρούσεις. Αυτές οι μετρήσεις δεν έχουν γίνει από εμένα διότι κάποιος μου είπε ότι μπορείς να τις μετρήσεις αλλά δεν μπορείς να προσθέσεις όλες τις μετατοπίσεις μαζί για να βγάλεις το τελικό g
    Ας εξετάσουμε για λίγο την επιτάχυνση του πειραματικού μοντέλου για να δούμε και από μία άλλη μεριά τοις μετατοπίσεις που έκανε κατά τους τρις άξονες
    Μέτρηση της επιτάχυνσης με φασματοσκόπιο
    Σε μία συζήτηση που είχα για την ευρεσιτεχνία σε ένα φόρουμ κάποιος στο φόρουμ θέλησε να κάνει φασματοσκοπική ανάλυση σε αυτό το βίντεο του πειράματος που εγώ βρήκα την επιτάχυνση με τα μαθηματικά κατά τον έναν οριζόντιο άξονα. Για την φασματοσκοπική ανάλυση του βίντεο δυστυχώς διάλεξε ένα χρονικό σημείο του οποίου η επιτάχυνση του μοντέλου δεν ήταν αρκετά μεγάλη. Συγκεκριμένα έκανε 370 μετρήσεις Εξαγωγή των συντεταγμένων (Χ,Υ) συγκεκριμένου σημείου της βάσης της τράπεζας καθώς κινείται, από την αρχή του της κίνησης στο frame 1480 (49,367s) έως frame 1849 (61,667s). Τα δεδομένα των μετρήσεών είναι διαθέσιμα σε αυτό το link http://pastebin.com/nXBJxUtz

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthr ... post765286
    https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q



    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 04.10.2017 στις 20:12

Παρόμοια θέματα

  1. LH-Λογισμική - Fespa: Άκαμπτες απολήξεις στύλων στο Fespa και στο ΡΑΦ
    Από το μέλος holouniverse στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.04.2017, 18:25
  2. LH-Λογισμική - Fespa: Δεσμεύσεις μεταλλικών στύλων/δοκών για λυγισμό στο fespa
    Από το μέλος holouniverse στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.09.2015, 23:05
  3. LH-Λογισμική - Fespa: Ειδική προσομοίωση
    Από το μέλος Balance στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.02.2010, 16:27
  4. Ελατηριακή σταθερά εδάφους Ks - Αλληλεπίδραση Εδάφους & Ανωδομής (ΑΕΑ)
    Από το μέλος DirectionLess στη θεματική κατηγορία Εδαφοτεχνικά
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.01.2010, 19:58
  5. Μήκος λυγισμού στύλων
    Από το μέλος ΣτέφανοςΒ στη θεματική κατηγορία Μεταλλικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.11.2009, 16:15

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •